GRÉCKO - Dovolenka na jachte

Prejsť na obsah

GRÉCKO

GRÉCKO - Iónske more, Egejské more
Grécko so svojím členitým pobrežím, 2000 ostrovmi a 19000 km pobrežia je pre jachting ideálnou destináciou. V Grécku nájdete všetko, čo si turista môže priať. Čisté modré more, zachovalú prírodu, pekné pláže, históriu, typickú architektúru, stredomorskú gastronómiu, víno, Ouzo a samozrejme METAXU! Ale hlavne milých a príjemných ľudí.
Grécko nie je Chorvátsko. Jachtárska infraštruktúra tu nie je na takej úrovni, ako v Chorvátsku. Maríny sú zriedkavé, kotvi sa buď na prírodno, alebo na mestských mólach, často bez elektriky a vody z čerpacích staníc (domáci ju vedia zabezpečiť v podobe mobilných cisterien). Lode sa často uväzujú o seba. Poplatky nie sú žiadne, alebo len symbolické. Jednoducho starý dobrý jachting. Na každej plavbe môžete nájsť niečo nové...

Počasie a podnebie
V Grécku je jachtárska sezóna od mája do konca októbra. Priemerná teplota vzduch je v hlavnej sezóne od júla do augusta 27 °C, vody taktiež  27 °C . V období po skončení hlavnej sezóny môže teplota mora dosiahnuť až 28-30 °C. Mimo hlavnej sezóny od mája do júna a od septembra do októbra dosahuje teplota vzduch 22 °C, teplota vody podobne 25 °C a viac...
Meltemi - tento suchý katabatický vietor a Grécko patria neodmysliteľne k sebe. V Egejskom mori tento vietor dosahuje v lete bežne 40 uzlov a zdvíha veľké vlny. Fúka od SSV a je to pravidelný denný vietor. V apríli, máji a júni rovnako ako v septembri a októbri, fúka v Egejskom a Iónskom mori stabilný a spoľahlivý Mistral. V tomto období sa nevyskytuje silné Meltemi.

Jachting v Grécku možno odporučiť
    • Pre milovníkov adrenalínu a športových jachtárov - Kyklady predovšetkým v lete a zvyšok Grécka na jar a na jeseň.
    • Pre milovníkov histórie - Atény a okolie plus celé pevninové aj ostrovné Grécko
    • Pre milovníkov prírody - pobrežie a všetky ostrovy
    • Pre milovníkov osamelých miest - Kyklady, časť Dodekanes a Sporády
    • Pre menej skúsených jachtárov a rodiny s deťmi - Iónske more, Saronický záliv a Sporády
    • Pre potápačov - pozdĺž celého pobrežia a ostrovov možnosť nájsť potápačské lokality s nádhernou prírodou, faunou aj flórou, históriou, vrakmi...
Geografia Grécka je tak rozsiahla a rôznorodá, že v tejto oblasti si nájdu ten „svoj“ región všetci jachtári.

Kam sa plaviť
Grécka sa delí na Iónske more a Egejské more. Oblasť Egejského mora môžeme ďalej rozdeliť na Kyklady, Saronický záliv a Sporady.
Iónske more
V Iónskom mori sa nachádzajú zelené kopcovité ostrovy s bujnou vegetáciou, strmými sklami a čarovnými zátokami s piesočnatými plážami. Jednotlivé ostrovy, ktoré boli dlho pod talianskym vplyvom sú veľmi rozmanité. Severná časť s Korfu, nazývaným aj Kerkira, hlavným ostrovom tohto regiónu, je vďaka obrovskému počtu Olivovníkov večne zelený. Malé ostrovy Paxos a Antipaxos ponúkajú kryštáľovo čistú vodu, romantické zátoky a  starobylé prístavy. Malé vzdialenosti medzi ostrovmi sú zárukou nenáročného jachtingu.
Južná časť Iónskeho mora je členitejšia a rozsiahlejšia než sever. Oblasť medzi ostrovmi a pevninou vytvára vnútorné more, dobre chránené od západných vetrov a od vĺn, ideálne pre začínajúcich jachtárov a pre rodinné plavby. Ostrov Ithaka je členitý a kopcovitý. Zakynthos je známy svojou plážou Navagio s vrakom lode, Kefalonia je najväčším z ostrov v tejto oblasti, Lefkáda ponúka veľkú marínu a vstup do vnútorného mora, kade sa môžeme cez Korisnký prieplav dostať až do Atén.
Egejské more
Saronický záliv blízko Atén je vďaka ľahkej dopravnej dostupnosti, historickým pamiatkam a dobrým jachtárskym podmienkam veľmi obľúbeným miestom na nenáročný jachting. Vzdialenosti medzi jednotlivými destináciami sú malé a Metmeti tu nefúka silno.
Súostrovie Kyklady tvorí približne 200 ostrovov. Sú určené kvôli väčším vzdialenostiam medzi ostrovmi a Meltemi skôr skúsenejším jachtárom. Nájdete tu miesta nepoznačené turizmom a typickú grécku architektúru - biele domčeky a kostolíky s modrými kupolami. Najpopulárnejší ostrov v tejto oblasti je Santorini, vyhasnutá sopka. Mykonos,  Milos, Paros, Naxos, Ios, Kythnos a Sifnos sú taktiež často navštevované.
Sporady sú vďaka kombinácii teplého mora, pohostinných ľudí a prázdnych pláží naozajstným jachtárskym rajom. Nachádzajú sa južne od Solúnu a polostrova Chalkidiki. Skiathos je turistický, zatiaľ čo ostrovy Skopelos, Alonissos a Skyros sú kľudnejšie. Kira Panagia, Gioura a Skantzoura sú neobývane a nájdete tu skutočný pokoj, dokonca bez mobilného signálu.
Dodekanes je skupina gréckych ostrovov v blízkosti juhozápadne pobrežia Turecka. V lete kvôli silnému Meltemi je vhodná hlavne pre skúsenejších jachtárov, na jar a jeseň aj pre menej skúsených. Bežný turistický ruch sa týmto miestam zatiaľ vyhýba.
Created with WebSite X5
Návrat na obsah